Богоявління

Коли в Йордані христився Ти, Господи, Троїчне з’явилося поклоніння: голос Отця свідчив про тебе, називаючи тебе улюбленим Сином, Дух же у вигляді голуба потверджував ці слова. Господи, що з’явився і світ просвітив, - слава тобі.
( Тропар Празника )

В найближчому часі ми будемо святкувати Йорданські свята, що є важливою подією в Історії спасіння. Бог об’являється людям у Пресвятій Тройці, звідси і назва – Богоявління. Бог Син приймає хрищення з рук Івана Предтечі, і Святий Дух, у вигляді голуба, сходить на Нього, а голос Отця промовляє:,,Це Син мій улюблений, що його я вподобав.’’ Так свідчить нам про цю подію Святе Євангеліє від Матея (3:13-17).
Богоявління це одна з найбільших таємниць християнської віри.Таємниця полягає в тому, що людський розум не в силі збагнути це явище – Бога в Трьох Особах. І тільки віра і молитва можуть приблизити нас до розуміння сутності Пресвятої Тройці. Природні сили теж не витримали величі цього об’явлення: ріка Йордан повернула назад свої води, коли в неї увійшов Христос-Творець, щоб отримати хрищення від Івана-свого створіння. Не мавши жодного гріха, наш Господь все-таки входить у холодну йорданську воду на очищення від гріхів. Це заради нашого спасіння Він прийняв людське тіло, і тепер омиває його водою покаяння на звільнення нас від гріховної смерті.
Величне таїнство Богоявління знаходить своє відображення в житті кожного християнина. Саме християнське життя, життя згідно заповідей Господніх, являється йорданською водою очищення. Адже Ісус своїм прикладом вказує на необхідність покаяння, тобто звільнення від гріха. І кожна людина спочатку повинна усвідомити важливість свого навернення до Бога, щоб могти шукати цієї води очищення. Це є правдивий шлях до спасіння, шлях, який вказує нам Церква, шлях, яким простували всі святі до Вічного Єрусалиму. А Святі Тайни Сповіді, Євхаристії, Миропомазання та інші, а також особиста молитва, богослуження, читання Святого Письма, піст є необхідними засобами, які помагають на цій дорозі до Вічності.
Спочатку ця вода очищення може нам здаватися холодною, неприємною, але коли ми з повною рішучістю зануримось в неї, то в скорому часі побачимо добрий результат. Християнське життя є на самому початку важке, але по мірі зростання нашої віри, досконалості в молитві і в чеснотах, ми все більше будемо відчувати мир і спокій в наших серцях, що є ознакою присутності Духа Святого. Та й Святі Отці в своїх творах не раз згадують про те, що початок християнського життя є нелегким, і боротьба з гріхами, своїми пристрастями, а також із диявольськими спокусами є часами виснажливою. Але пізніше, коли людина отримує більше Благодаті від Бога, приходить певна рівновага, і далі всі труднощі стають непомітними і навіть приємними. Недаремно Ісус казав, що тягар Його легкий, а ярмо – любе. Отже, всі терпіння, які переносимо в житті, не повинні сприйматися нами як щось негативне, вороже, а навпаки, їх слід приймати з любов’ю і терпеливістю, як йорданську воду, що змиває гріх.

Коли Ісус христився в ріці Йордані, над ним появився білий голуб, тобто Святий Дух у вигляді голуба. І нам з вами, християнам, треба пам’ятати, що в процесі нашого вдосконалення та духовної боротьби, під час важких хвилин і спокус цей білий голуб – Благодать Святого Духа, є завжди поруч; Вона є навіть в наших серцях. І саме Вона нас скріпляє, додає нам сили, просвічує розум і серце, щоб не дозволити злу звести нас на манівці, щоб не впали ми у спокусу, і не втратили Царства Небесного. І наскільки більше випорожнюємо своє серце від гріховних думок, бажань, відчуттів, настільки більше є в нас Благодаті Святого Духа. Нам слід якнайшвидше звільнитися від злих пристрастей і звичок, адже посудина наповнена брудною водою не може вмістити і краплини з джерела. Так і Святий Дух не буде жити в серці, опанованому гріхом.
Правдиве християнське життя – це життя в покаянні та боротьбі з гріхами. Без покаяння спасіння душі неможливе. А зло постійно турбує нас через думки, бажання, відчуття, уяву. І тільки щире покаяння і молитва можуть помогти нам. Хто рішуче і серйозно приступає до праці над собою, той скоро почує в своєму серці голос Отця Небесного, який закличе до нього:,,Ти син, дочка мої улюблені…’’ Саме в такий спосіб всі ми покликані стати дітьми Божими, які поклоняються і служать своєму Господеві не з примусу чи страху, а з любов’ю і радістю.
Тому в святкові Йорданські дні задумаємося ще раз над змістом цього свята, і спробуймо не тільки збагнути таїнство хрищення Ісуса, а й впровадити його в своє життя, щоб бути нам не лише слухачами Слова Божого, а й виконавцями. Амінь.

Христос Хрищається!
В ріці Йордані!

о. Теофан

 

 

©2004 На початокЄвангелієЗібранняСтаттіПро нас